My już w piątek 19 marca w sposób symboliczny łączyliśmy się z Osobami
z Zespołem Downa i ich rodzicami.
My już w piątek 19 marca w sposób symboliczny łączyliśmy się z Osobami
z Zespołem Downa i ich rodzicami.
10 marca 2021r. uczniowie z klasy 3 a z Branżowej Szkoły Specjalnej I stopnia Nr 5 w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej wraz z opiekunami: p. Dawidem Miniszewskim i p. Krzysztofem Majtczakiem wzięli udział w spotkaniu z p. Marcinem Grzebieniowskim - pośrednikiem pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Kutnie.
Celem wizyty w MCK w Kutnie było nawiązanie współpracy oraz poszerzenie wiedzy na temat rynku pracy a także ofert szkoleń, kursów, staży dla uczniów i absolwentów naszego Ośrodka.
W dniu 10 marca 2021r uczniowie naszej szkoły Błażej Wełniak - klasa III a pdp i Witold Jakubczyk- klasa II a, otrzymali nagrody w II Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym pt.,,Oszczędzamy wodę!". Nagrody wręczył Andrzej Górczyński członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Praca Błażeja Wełniaka została wyróżniona.
Drogie Panie, dziękujemy Wam,
że czynicie ten świat piękniejszym i lepszym.
Z okazji Waszego święta życzymy z całego serca
dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności.
Niech los, ma co najlepszego – ścieli Wam pod nogi,
niech każdego dnia otacza Was radość, a smutek omija.
Spełnienia marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej
i abyście czuły się doceniane nie tylko dzisiaj.
Życzą - panowie.
Tak jak każdego roku, podobnie i w tym, mimo utrudnień spowodowanych utrzymującą się pandemią, logopedzi naszego Ośrodka zorganizowali obchody Europejskiego Dnia Logopedy. Przedstawiony wachlarz ćwiczeń, gier i zabaw był skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły.
Europejski Dzień Logopedy przypada na dzień 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce to wydarzenie obchodzone jest od 2007 roku. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na problemy komunikowania się, niepoprawną wymowę oraz zaburzenia językowe.
Czym jest logopedia? Logopedia to nauka o kształtowaniu właściwej mowy w okresie jej rozwoju oraz doskonaleniu jej w późniejszym czasie (logopedia ogólna), a także usuwanie wad i zaburzeń mowy (logopedia specjalna).
W naszym Ośrodku również obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Została przygotowana tablica z propozycją ćwiczeń do poprawnej realizacji głosek podstawowych szeregów; można było także zobaczyć „buźki” do gimnastykowania narządów artykulacyjnych. Zaprezentowane zostały różne gry i zabawy rozwijające oraz usprawniające mowę. Oferta była bardzo bogata i każdy uczeń mógł się z nią zapoznać. Ćwiczenia, gry i zabawy logopedyczne były realizowane w małych grupach. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, ponieważ ćwiczenia były zróżnicowane i uwzględniały indywidualne możliwości oraz potrzeby dzieci i młodzieży.
Dziękujemy za wspólne obchody Europejskiego Dnia Logopedy, zaangażowanie podczas ćwiczeń i dobrą zabawę.
Pozdrawiamy.
Renata Tomczyk, Beata Szymczak.
6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy.
W związku z tym wydarzeniem, jak co roku zorganizowałyśmy 5 marca naszym uczniom dzień zabaw logopedycznych pt. „Samogłoski i sylaby” Zajęcia zostały przeprowadzone w klasach VIIIb i Ia pdp. Celem zajęć było podnoszenie sprawności aparatu artykulacyjnego poprzez ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, kształcenie wśród dzieci umiejętności wypowiadania dłuższych wypowiedzi, rozwijanie sprawności ruchowej oraz podnoszenie sprawności graficznej.
W minionym tygodniu społeczność internacka pod opieką wychowawców p. Agnieszki Barylskiej oraz p. Dariusza Szczęsnego świętowała ,,ostatki” czyli zapusty tzw. ostatnie dni karnawału.
Dawniej w Polsce w czasie ostatków odbywały się ludowe zabawy urozmaicone tzw. maszkarami (przebieraniem się). Początkowo zwyczaje ostatkowe służyły rozbudzeniu płodności przyrody (zabawy z tzw. żywym drzewkiem) w ostatki zjadano pączki, faworki i ciasto drożdżowe, co miało zapewnić urodzaj w najbliższym roku (tradycja zachowywana do dziś). W tradycji ludowej zabawę w ostatki kończyło pojawienie się o północy personifikacji środy popielcowej — osoby odzianej w łachmany, bosej, wymachującej trzymanym za ogon śledziem.
U nas obyło się bez trzymania za ogon śledzia, za to była przednia zabawa i dużo śmiechu.
Zima wreszcie jest prawdziwą zimą, z mrozem i dużą ilością śniegu. Nasi uczniowie ochoczo przystąpili więc do wykonania prac na wystawę "Zima wokół nas". Obecna aura dostarczyła wielu inspiracji. Powstały wspaniałe prace, na których można zaobserwować wręcz bajkowy klimat. Autorzy uwiecznili w swych dziełach zimowe krajobrazy, bałwanki, śnieżynki, przyrodę przykrytą śniegową pierzynką. Były także prace wykonane w terenie - prawdziwe śniegowe bałwany. Technika i format prac były zróżnicowane. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi zdolnościami i pomysłowością.
Serdecznie dziękujemy za przygotowanie prac i składamy ogromne gratulacje!
11 i 12 lutego 2021 roku w pracowni hotelarskiej mieszącej się w budynku internatu przy naszym Ośrodku odbył się próbny egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.
Do próbnego egzaminu przystąpiło 4 uczniów z klasy III a Branżowej Szkoły Specjalnej nr 5 w Kutnie. Najwyższą liczbę punktów z części praktycznej egzaminu zdobył uczeń: Marcin Kubiak, który uzyskał 100 punktów na 100 możliwych do zdobycia.
Średnia z próbnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie wyniosła 91% Serdecznie gratulujemy !!!
Zdający mieli za zadanie posprzątać pokój zajęty przez gościa hotelowego, jak również zrealizować wskazania kierownika służby pięter, wypełnić kartę pobrania bielizny hotelowej oraz zlecenie realizacji usługi pralniczej.
Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z wykonaniem zadania praktycznego. Życzymy Wam powodzenia w letniej sesji egzaminacyjnej podczas egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbędzie się głównie zdalnie. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Dzień Bezpiecznego Internetu zainauguruje konferencja nadawana z warszawskiej Elektrowni Powiśle 9 lutego w godzinach 17:00-20:30. Ze względu na pandemię COVID-19, wydarzenie odbywa się wyłącznie online. Uczestniczyć w nim można dzięki transmisji na stronie www.dbi.pl. Wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji. Adresowane jest do profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz do rodziców. Wystąpienia będą dostępne również w wersji migowej. Na scenie wystąpią: popularyzator nauki dr Tomasz Rożek, kulturoznawca dr Karol Jachymek, psychoterapeutka Aleksandra Hapcar, Agnieszka Stążka-Gawrysiak (blog „DyleMatki”) oraz eksperci reprezentujący organizatorów: Martyna Różycka i Łukasz Wojtasik. Wydarzenie poprowadzi dziennikarka Justyna Suchecka, a uświetni je występ czołówki polskich muzyków jazzowych (Agnieszka Wilczyńska, Robert Majewski, Bogdan Hołownia, Wojciech Pulcyn.). Po części wykładowej widzowie będą mogli porozmawiać z ekspertami podczas live chatów.
Zachęcamy do skorzystania Pedagog i Psycholog szkolny.
Przed nami Tłusty Czwartek. A uczniowie klasy VIII c na Zajęciach rozwijających kreatywność smażyli już faworki.
Zachęcamy wszystkich do przygotowania delikatnych, kruchych smakołyków.
Oto nasz przepis: 2 szklanki mąki pszennej, 4 żółtka, 1 łyżka spirytusu lub octu, ½ łyżeczka cukru, ½ łyżeczki soli, ok. 5 kopiastych łyżek gęstej śmietany.
Olej do smażenia. Cukier puder do posypania.
Wszystkie składniki zagniatamy na jednolitą masę. Następnie zbijamy drewnianym wałkiem ok. 10 minut. Ciasto rozwałkowujemy porcjami cieniutko na blacie posypanym lekko mąką. Kroimy najpierw na paski o szerokości ok. 3- 4 cm, następnie na prostokąty ok. 9- 10 cm.
Każdy kawałek nacinamy w środku i przez nacięcie przeciągamy jeden koniec.
Faworki smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Wyjmujemy łyżką cedzakową i odsączamy na ręczniku papierowym z tłuszczu.
Gdy ostygną posypujemy grubo cukrem pudrem.
Życzymy smacznego.
Na początku lutego w Warsztatach Szkolnych odbyły się próbne egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie kucharz w części praktycznej. Uczniowie klasy III mieli za zadnie przygotować potrawy zgodnie z podanymi recepturami w określonym czasie. Zadania zostały ocenione przez nauczycieli nauczycieli zawodu zgodnie z obowiązującymi standardami.
Egzaminy mają na celu sprawdzenie umiejętności i wiedzy uczniów kończących szkołę branżową I stopnia. Dodatkowo dały możliwość zapoznania się z procedurami oraz przebiegiem egzaminów. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności.
Życzymy powodzenia w czerwcu na egzaminach!!
28 stycznia 2021 roku w pracowni hotelarskiej mieszczącej się w budynku internatu przy SOSW nr 1 w Kutnie odbył się po raz kolejny ,,Szkolny dzień Hotelarza ”
W tym roku hotelarze z naszego Ośrodka obchodzili ten dzień w zupełnie innej formie niż dotychczas. Uczniowie z klasy III a S.Br. w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej pod opieką p. Dawida Miniszewskiego przygotowali prezentację swoich umiejętności hotelarskich.
Uczniowie Kacper K. oraz Adrian K. zaprezentowali przygotowanie pokoju hotelowego po wyjeździe gościa. Natomiast uczeń Marcin K. profesjonalnie parzył i serwował kawę.
Wszystkie te działania mogli zobaczyć on-line uczniowie z SOSW nr 2 w Kutnie, którzy przygotowali plakat o tematyce hotelarskiej jak również przyrządzili smakowite tartinki.
Kolejnym punktem Szkolnego dnia Hotelarza była prelekcja , którą wirtualnie poprowadziła pani Anna Maryniak ( nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz dietetyk z CKZ w Łęczycy).
Podczas dnia hotelarza panowała wspaniała atmosfera oraz wzmocniła się integracja między szkołami o profilach gastronomicznych i hotelarskich.
W minioną środę wychowankowie internatu pod opieką wychowawcy - Agnieszki Barylskiej przygotowywali się do zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Z dużym zaangażowaniem i własną inwencją twórczą wykonali portrety ukochanych babć lub dziadków.
Ruszyła rekrutacja do realizowanego przez naszą szkołę projektu Programu Erasmus+ „Czas na europejski staż!”, w ramach którego 20 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wyjedzie pod opieką 5 nauczycieli na staż zagraniczny do Grecji!
W ramach projektu wsparciem zostanie objętych 20 uczniów klas I, II i III Branżowej Szkoły Specjalnej I stopnia Nr 5 w Kutnie, uczących się w zawodach Kucharz / Piekarz / Cukiernik oraz Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, którzy zostaną wybrani wg określonych kryteriów rekrutacyjnych, pozwalających na zapewnienie wszystkim uczniom zainteresowanym uczestnictwem równych szans udziału w projekcie. Wyboru dokona Komisja Rekrutacyjna, w skład której wejdą przedstawiciele szkoły.
Do udziału w projekcie zostaną wybrani uczniowie, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji. Nabór ma charakter dobrowolny – oparty na zgłoszeniach do udziału w mobilności.
Podstawą kwalifikowania osób do udziału w projekcie i realizacji praktyk zagranicznych w ramach projektu będzie spełnienie następujących warunków: Przynależności do grupy określonej grupy docelowej, opisanej w § 2 Regulaminu Rekrutacji, złożenie poprawnie wypełnionego formularza rekrutacyjnego, uzyskanie wystarczającej liczby punktów w procesie rekrutacyjnym, zgodnie z określonymi kryteriami. Szczegółowe kryteria rekrutacji znajdują się w regulaminie rekrutacji.
Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie weryfikacji składanych przez nich Formularzy zgłoszeniowych, ocenianych zgodnie z zasadami Regulaminu Rekrutacji przygotowanego przez powołaną Komisję rekrutacyjną. 20 osób z trzech profili trafi na listę główną. Pozostałe osoby biorące udział w rekrutacji, utworzą listę rezerwową, która będzie brać udział we wszystkich przygotowaniach, tak aby w przypadku pojawienia się konieczności wycofania któregoś z zakwalifikowanych uczestników, być gotowym do jego zastąpienia.
Rekrutacja do projektu zostanie przeprowadzona w terminie 28.12.2020 – 21.01.2021 dla kierunków/zawodów mających odbyć staże zawodowe w Grecji.
W załączeniu można znaleźć Regulamin rekrutacji oraz Formularz zgłoszeniowy, wskazujące szczegółowe zasady i kryteria rekrutacji, a także procedury, które kandydaci powinni przejść celem zgłoszenia się do udziału w projekcie. Pytania dot. realizowanego projektu i procesu rekrutacji uczestników można kierować do p. Agaty Wiśniewskiej. Planowana realizacja projektu to wiosna 2021 roku.
Formularz_zgloszeniowy_12.2020_Kutno.docx
Regulamin_rekrutacji_12.2020_Kutno.pdf
Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów.
Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp.. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie.
Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.
Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator… W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal.
Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy:
najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.
Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.
Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.
W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości. Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd… Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.
Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, wszystkim Pracownikom Szkoły, a także Uczniom i ich Rodzicom.
Niech nadchodzące święta będą dla wszystkich wspaniałym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień życia codziennego. Życzymy, aby każda chwila upłynęła w spokoju i radości, wśród rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich sercu osób.
Nowy Rok niech będzie czasem, w którym spełniają się życzenia wypowiedziane przy wigilijnym stole i najskrytsze marzenia noszone w głębi serca.
Rada Rodziców
„TE WSZYSTKIE WSPOMNIENIA,
TO WSPOMNIENIA WARTE PRZYPOMNIENIA…”
Życząc pięknych Świąt, rodzinnego ciepła,
wiary oraz nadziei na powrót do normalności,
za którą tak bardzo tęsknią wszyscy uczniowie i nauczyciele
- zapraszamy do obejrzenia zdjęć z jasełek, które w naszym Ośrodku były przez lata nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia.
https://drive.google.com/file/d/1nB0yJSFwZJMwlRpOCLgSz3cPyR7eR0Vs/view?usp=sharing
Powered by aSc EduPage