•  Branżowa Szkoła Specjalna  I stopnia nr 5 w Kutnie

Do Szkoły Branżowej przyjmowani są absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną oraz zaświadczenie od lekarza z medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Celem nauczania i wychowania młodzieży w szkole zawodowej jest przygotowanie do aktywnego życia społecznego i pracy zawodowej zgodnie z jej psychofizycznymi możliwościami. W trakcie nauki uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności  praktyczne przydatne zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym. Szkoła kształci uczniów w trzyletnim cyklu nauczania.
        Kształcenie zawodowe praktyczne odbywa się dwa razy w tygodniu pod okiem doświadczonej i wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, do której należą:
        Agata Ostojska, Jolanta Woźniak, Krzysztof Majtczak, Dawid Miniszewski i Mariusz Konwerski.

OFERTA EDUKACYJNA:

1.            PIEKARZ

- podstawowe surowce piekarskie;

- przygotowanie i dozowanie surowców;

- zasady bezpieczeństwa i higieny pracy;

- sposoby formowania różnych asortymentów pieczywa;

- obsługę maszyn i urządzeń piekarskich;

- sposoby samokontroli i jakości wyrobów;

- proces przygotowania do wypieków uformowanych produktów

Kształcenie zawodowe praktyczne – odbywa się w piekarniach, na różnych stanowiskach roboczych. Uczniowie uczestniczą w cyklu produkcyjnym, pracując pod nadzorem nauczycieli zawodu.
        Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie naszego Ośrodka oraz Zakładu Piekarniczo - Cukierniczego  T. D. J.  Ozdowscy w Kutnie.
        Absolwenci – mogą być zatrudnieni w piekarniach na różnych stanowiskach produkcyjnych i pomocniczych.

2. KUCHARZ

Uczniowie poznają:

*surowce do produkcji wyrobów gastronomicznych;

*kryteria dobierania i dozowania surowców;

*zasady prawidłowego i nowoczesnego żywienia;

*sposoby zestawiania posiłków, dobierania dodatków do potrwa;

*sposoby sporządzania wyrobów gotowych;

*sposoby dekoracji przygotowanych wyrobów gotowych;

*sposoby eksponowania sporządzonych potraw;

*sposoby magazynowania artykułów spożywczych, surowców, półproduktów i produktów kulinarnych;

*obsługę maszyn i urządzeń gastronomicznych;

*planowanie i organizowanie pracy;

*zasady bph i ppoż;

*zasady etyki, kultury i higieny związanej z zawodem

Kształcenie zawodowe praktyczne  – odbywa się w różnych placówkach gastronomicznych, stołówkach oraz restauracjach na terenie miasta Kutna.
        Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie hotelu i restauracji AWIS oraz restauracji ELIDA w Kutnie.
        Absolwenci – mogą być zatrudnieni w restauracjach, kawiarniach, hotelowych zakładach gastronomicznych, stołówkach, firmach cateringowych, przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych.

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego indywidualnych potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.

3.            CUKIERNIK

Uczniowie poznają:

- podstawowe surowce i półprodukty cukiernicze oraz ciastkarskie;

- procesy produkcji wyrobów cukierniczych;

- procesy technologiczne wyrobów ciastkarskich;

- zasady higieny oraz zasady bhp;

- zasady obsługi maszyn i urządzeń do produkcji wyrobów cukierniczych i ciastkarskich

Kształcenie zawodowe praktyczne - odbywa się na terenie naszego Ośrodka oraz Zakładu Piekarniczo - Cukierniczego  T. D. J.  Ozdowscy w Kutnie.

Absolwenci  - mogą być zatrudnieni w zakładach cukierniczych, ciastkarniach na stanowiskach produkcyjnych i pomocniczych.

4.            PRACOWNIK POMOCNICZY OBSŁUGI HOTELOWEJ

Uczniowie:

-  zdobywają umiejętności związane z obsługą gości hotelowych, codziennymi czynnościami porządkowymi i obsługą sprzętu;

- poznają zasady świadczenia usług hotelarskich

Kształcenie zawodowe praktyczne- odbywa się na terenie hotelu i restauracji AWIS oraz restauracji ELIDA w Kutnie.
        Absolwenci  - mogą być zatrudnieni na stanowiskach: pokojowa, pracownik pralni, pomoc kuchenna.

5. MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE

Uczniowie poznają techniki :

* montowania systemów suchej zabudowy;

* wykonywania robót malarskich;

* wykonywania robót tapeciarskich;

* wykonywania robót posadzkarskich;

* wykonywania robót okładzinowych.

Monter systemów suchej zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wg nowej podstawy programowej nauczanie modułowe:

- moduł pierwszy wykonywanie systemów suchej zabudowy,
        - moduł drugi - roboty malarskie i tapeciarskie,
         - moduł trzeci roboty posadzkarskie i okładzinowe.
         Każdy moduł w kształceniu praktycznym trwa rok i kończy się egzaminem państwowym.

Kształcenie zawodowe praktyczne-odbywa się na terenie naszego Ośrodka.

Absolwenci – mogą być zatrudnieni w każdej niemal firmie wykonującej usługi dla budownictwa. Będą niezbędni przy pracach związanych z tynkowaniem, malowaniem i szpachlowaniem, kładzeniem płytek ceramicznych oraz wykańczaniem podłóg. Mogą oni również prowadzić własną działalność polegającą na świadczeniu usług wykończeniowych.