Nasi uczniowie, z kierunku Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej, w dniu dzisiejszym przyjmowali i realizowali zamówienia na usługi restauracyjne, dbali o pokoje gości oraz wykonywali prace porządkowe. Natomiast Kucharze mieli za zadanie przygotować ciepłe dania na obiad oraz kolację. Ponadto mieli za zadanie obsłużyć serwis przed posiłkami jak i po zakończeniu kolacji i przygotować restaurację do kolejnego dnia.
Aktualności
Czas na staż - 20.03.2019r.
Czas na staż - 19.03.2019r.
W dniu dzisiejszym nasi uczniowie kontynuowali zajęcia praktyczne w kuchni, serwisie oraz jako obsługa hotelowa. Kucharze wykonywali swoje obowiązki przy użyciu sprzętów i narzędzi gastronomicznych oraz zajmowali się przygotowaniem pakietów na lunch na kolejny dzień. Wykorzystywali zasady zakładu gastronomicznego oraz obsługi gościa podczas trzech posiłków. Przygotowywali także dania warzywne oraz mączne i brali udział w serwisie śniadań, obiadów i kolacji z podziałem na mniejsze zespoły.
Pracownicy Pomocniczy Obsługi Hotelowej wykorzystali zasady obsługi gości hotelowych, stosowania procedur obsługi gościa hotelowego oraz wykonywali różne rodzaje prac porządkowych w hotelu w tym utrzymywanie czystości w pokojach i recepcji hotelu, Ponadto w ich zadaniu znalazło się przygotowanie obszaru wypoczynkowego do sezonu letniego
Czas na staż - 18.03.2019r.
W dniu dzisiejszym młodzież zaczęła zajęcia praktyczne na wybranych stanowiskach pracy. Kucharze po krótkiej instrukcji szefa kuchni oraz szefa sali podjęli obowiązki przy sprzętach gastronomicznych. Poznali zasady zakładu gastronomicznego oraz obsługi gościa. Przygotowywali dania warzywne oraz mięsne i brali udział w serwisie śniadań, obiadów i kolacji z podziałem na mniejsze zespoły.
Pracownicy Pomocniczy Obsługi Hotelowej poznali zasady obsługi gości hotelowych, stosowania procedur obsługi gościa hotelowego oraz wykonywali różne rodzaje prac porządkowych w hotelu w tym utrzymywanie czystości w pokojach i recepcji hotelu.
Czas na staż - 17.03.2019r.
Młodzież w dniu dzisiejszym w ramach drugiego dnia programu kulturowego udała się na wycieczkę do miasta Saloniki. Miała tam okazję zobaczyć zabytki starożytnej Grecji w tym Agorę. Ponadto dzięki oprowadzaniu przewodnika poznali historyczne aspekty jednego z największych miast Grecji. W ciągu dnia uczniowie podziwiali starożytne świątynie, ruiny twierdzy, miejskiej bramy oraz pomnik Aleksandra Macedońskiego.
Czas na staż - 16.03.2019r.
Młodzież w dniu dzisiejszym w ramach programu kulturowego udała się na wycieczkę do zespołu klasztorów zawieszonych w powietrzu, czyli Meteorów. Jest to jeden z najciekawszych zabytków Grecji w obrębie którego można podziwiać piękną panoramę malowniczych miast. Ponadto uczniowie odbyli wizytę w wytwórni ikon, w której poznali techniki i sposoby ich wyrabiania.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki - 16.03.2019r.
21 marca -Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa –Dzień Kolorowej Skarpetki.
Przyłącz się do Akcji!
Załóż w tym dniu dwie niepasujące, kolorowe skarpetki, symbolizujące niedopasowane chromosomy.
Pokażmy, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami!
Czas na staż - 15.03.2019r.
W dniu dzisiejszym młodzież dojechała do greckiego hotelu, w którym będą odbywać się praktyki. Podczas drugiej połowy dnia uczniowie mieli okazję poznać obiekt, jego charakterystykę oraz personel. Zapoznali się również z opiekunami ze strony greckiej oraz odbyli szkolenia BHP.
Wycieczka do CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Warszawie - 14.03.2019r.
W dniu 14 marca 2019 r. 45 osobowa grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Kutnie wzięła udział w niezwykle ciekawej wycieczce do CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Warszawie. Jest to największe w Polsce centrum nauki.
Licznymi wystawami i eksponatami zachęca do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania. W Koperniku wszystko mogliśmy dotknąć, sprawdzić jak działa, przekręcić, czasem podskoczyć lub krzyknąć-aby uruchomić eksponat.
Najwięcej emocji wzbudziła sala strachu i łoże fakira, choć przy takiej ilości atrakcji trudno wybrać tą NAJFAJNIEJSZĄ. Wszystkie te atrakcje mogliśmy oglądać i doświadczyć dzięki naszym sponsorom z grupy KUTNOWSCY MOTOCYKLIŚCI, gdyż z funduszy pozyskanych w ramach zbiórki publicznej MOTOMIKOŁAJE 2018 zakupione zostały bilety wstępu.
Czas na staż - 14.03.2019r.
W dniach 14.03.2019r. do 29.03.2019r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami będą uczestniczyć w realizacji projektu „ Czas na staż!” Nr 2018-1-PL-KA102-048896 ERASMUS + sektor kształcenia i szkolenia zawodowego. W tym okresie uczniowie będą odbywać staż w Grecji, w hotelu SAN PANTELEIMON w zawodzie kucharz i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.
Realizacja tego projektu pozwoli stworzyć warunki do rozwoju zawodowego młodych ludzi, co w konsekwencji przyczyni się do lepszego przygotowania uczniów do egzaminów zawodowych, w ramach których uczniowie mogą uzyskać kwalifikacje typowe dla zawodu. Uczniowie zdobędą wysokie kwalifikacje i kompetencje poszukiwane na rynku pracy tj. umiejętność organizacji pracy, samodzielność, znajomość języka obcego, motywacja, komunikatywność, wiara we własne możliwości.
Dofinansowanie tego projektu wynosi 63 732,00 EUR. Udział w projekcie jest bezpłatny. Podróż, koszty szkolenia, koszty utrzymania, kieszonkowe, ubezpieczenie i wycieczki po Grecji pokryte zostaną z budżetu projektu.
Wszystkim uczestnikom projektu życzymy szczęśliwej podróży i miłych wrażeń w słonecznej Grecji.
Warsztaty plastyczne w Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie -08.03.2019r.
W dniu 8 marca 2019 r. grupa uczniów naszego Ośrodka wraz z nauczycielami uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie. Tematyka warsztatów związana była ze Świętem Kobiet. Podczas prac uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i współpracą w działaniu. Warsztaty przygotował i poprowadził Pan Michał Wenerski. Było super, bardzo dziękujemy.
Europejski Dzień Logopedy - 06.03.2019r.
6 marca 2019 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Celem tego corocznego wydarzenia jest podniesienie świadomości w zakresie komunikacji językowej . Tematem na rok 2019 jest ASD - autystyczne spektrum zaburzeń:
"Autyzm - porozumiewanie się łączy fragmenty w całość."
W celu upowszechnienia tego tematu w dniu 7 marca w naszym Ośrodku zorganizowane zostały plastyczne warsztaty sensoryczne dla uczniów klas do których uczęszczają między innymi dzieci z zaburzeniami komunikacji oraz autyzmem. Na warsztatach wykorzystaliśmy materiał sensoryczny poprzez który dzieci doświadczały różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów i poszerzały swój świat doznań. Bardzo ciekawie spędziliśmy czas wypełniając kontury zwierząt i drzew różnorodnym materiałem tj. farby, folia bąbelkowa, piórka, tkaniny o różnej fakturze, tektura falista i inne. Powstałe prace zostały wyeksponowane na holu w szkole. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólną zabawę, spotkamy się za rok.
Logopedki
Szkolny konkurs "Jestem samodzielny"- 06.03.2019r.
W dniu 6 marca 2019 r. odbył się szkolny Konkurs „Jestem samodzielny”.
Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności praktyczne, niezbędne w życiu codziennym, tj. samodzielne ubieranie się, dobór odzieży do warunków atmosferycznych, wiązanie butów, zapinanie kurtek, rozpoznawanie banknotów i bilonu, liczenie pieniędzy, dokonywanie prostych zakupów w sklepie, posługiwanie się kalkulatorem w trakcie zakupów, przygotowywanie prostych posiłków, właściwe poruszanie się w ruchu ulicznym, rozpoznawanie znaków drogowych.
Dodatkowo zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie prasowania, odkurzania, zamiatania oraz nawlekania igły, przyszywania guzików. Zadania dla uczniów przygotowano tak, by wszyscy uczniowie mogli osiągnąć sukces.
Konkurencjom towarzyszyła dobra zabawa. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem. Za udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.
Dzień Zawodowca - 06.03.2019r.
W dniu 06.03.2019r. w budynku warsztatów szkolnych odbył się: „Dzień zawodowca”, na który zaproszeni zostali uczniowie klas trzecich gimnazjum i klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej wraz z wychowawcami. Młodzież wzięła czynny udział w pokazie sztuki kulinarnej z elementami cateringu oraz w przygotowaniu kolorowych drinków bezalkoholowych. Uczestniczyli również w teście predyspozycji zawodowych, który miał za zadanie pomóc uczniom w wyborze przyszłego zawodu. Uczniowie zapoznali się również z funkcjonowaniem i przebiegiem pracy na warsztatach szkolnych a także z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2019/2020 i wszelkimi informacjami o szkole branżowej.
Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za aktywny i czynny udział w ,,Dniu zawodowca”.
Nauczyciele warsztatów szkolnych
Punkt konsultacyjny - 05.03.2019r.
Punkt konsultacyjny dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie działa punkt konsultacyjny dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zatrudnieni w Ośrodku nauczyciele i specjaliści oferują profesjonalną pomoc wszystkim zainteresowanym, nie tylko rodzicom dzieci uczęszczających do szkół wchodzących w skład Ośrodka.
Punkt konsultacyjny jest czynny przez cały rok z wyłączeniem ferii zimowych i letnich oraz dni świątecznych, a świadczone w nim usługi są bezpłatne.Świadczymy szeroki zakres porad specjalistycznych obejmujący konsultacje z:
- psychologiem,
- pedagogiem,
- logopedą,
- innymi specjalistami w zależności od potrzeb,
- oligofrenopedagogiem.
Specjaliści są dostępni po uzgodnieniu telefonicznym i umówieniu się na wizytę drogą telefoniczną lub mailową.
Kontakt telefoniczny: 24 254 74 39 (od poniedziałku do piątku w godzinach 730 – 1530)
Kontakt mailowy: sosw1kutno@onet.eu
Pomoc oferowana przez Punkt konsultacyjny:- informacje na temat kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
- wskazywanie rodzicom odpowiednich działań terapeutyczno-edukacyjnych dla dzieci,
- pomoc rodzinie w radzeniu sobie z trudnościami w zachowaniu i nauce szkolnej,
- pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
- udzielenie informacji na temat instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny
- pomoc w wyborze optymalnej ścieżki edukacyjnej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi,
- instruktaż dla rodziców dotyczący pracy terapeutycznej z dzieckiem w domu.
Zaproszenie - 28.02.2019r.
Zapraszamy na spotkanie Grupy Wsparcia dla Rodziców. Spotkanie odbędzie się 5 marca 2019r (wtorek) o godz. 10.00. w świetlicy na I piętrze w Internacie.
,,Chłopiec z burzy" - 27.02.2019r.
27 lutego 2019 roku uczniowie naszego Ośrodka wraz z nauczycielami wzięli udział w projekcji filmu pt: ,,Chłopiec z burzy" reżyserii Shawn Seet.
Film opowiada o kilkuletnim chłopcu o imieniu Michael , który mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy małe pelikany. Tak zaczyna się pełna wzruszeń i humoru opowieść o wielkiej przyjaźni chłopca i z jednym z pelikanów: Panem Percivalem...
Dziękujemy Dyrekcji oraz nauczycielom za pomoc w organizacji wyjścia na film do Kutnowskiego Domu Kultury.
zaproszenie na imprezę sportową – WING TSUN Kung-Fu - 22.02.2019r.
Zaplątani w sieci - 07.02.2019r.
Naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła teatralna Grupa T. z Torunia, która w sposób niekonwencjonalny porusza ważne problemy społeczne. Spektakl „Zaplątani w sieci” przybliżył zagadnienie cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa dzieci w internecie. Aktorzy pokazali, jak mądrze należy korzystać ze smartfonów i tabletów, żeby nie wpaść w sieć uzależnienia. W trakcie przedstawienia aktorzy aktywizowali słuchaczy wciągając ich do dialogu, który był niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z artystami. Organizatorem teatralnego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie "Jesteśmy dla Was ".
„Zagrożenia cyberprzestrzeni – tworzymy kulturę szacunku w sieci” – spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie - 06.02.2019r.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu wychowankowie internatu uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Bibliotece Pedagogicznej, na których tematem podejmowanym przez pana Michała w przygotowanej przez niego prezentacji multimedialnej były zagrożenia, jakie mogą pojawiać się w sieci i jak można im zapobiegać. Na początku zajęć dzieci otrzymały od prowadzącego naklejki z hasłem tegorocznego DBI „ Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem”, a następnie dowiedziały się, czym jest cyberprzestrzeń i jakie są jej formy, którymi są takie negatywne zachowania jak straszenie, wyzywanie, poniżanie innych osób w Internecie, robieniu komuś zdjęć czy rejestrowanie filmów bez zgody drugiej osoby, publikowanie w internecie zdjęć, filmów lub tekstów, obrażających lub ośmieszających innych. W dalszej części zajęć wychowankowie usłyszeli, że wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia oraz aktywnie uczestniczyć w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.
Archiwum Aktualności