• Realizujemy projekt „Czas na staż!” Erasmus +

        • Protoko__l_z_posiedzenia_Komisji_Rekrutacyjnej_Kutno_02.2021.docx

          art._koniec_rekrutacji_do_projektu_02.2021_Kutno(1).docx

          2._2018.10.01_Ruszyla_rekrutacja_do_projektu.docx

          Formularz_rekrutacyjny_SOSW_Nr_1_w_Kutnie.pdf

          SOSW_Nr_1_w_Kutnie_regulamin_rekrutacji.pdf

           

          Realizujemy projekt „Czas na staż!”

           

           

          W związku z otrzymaną wiadomością o zatwierdzeniu projektu „Czas na staż!”, od 1 września 2018 w naszej szkole ruszamy pełną parą z pierwszymi działaniami, co ma pozwolić na wyjazd na staże zagraniczne do Grecji w roku szkolnym 2018/2019, 30 uczniów kształcących się w zawodach Kucharz oraz Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.  Projekt pt. „Czas na staż!”, nr 2018-1-PL01-KA102-048896, będzie realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

           

          Uczniowie w procesie kształcenia zawodowego zdobywają swoje umiejętności w czasie zajęć praktycznych prowadzonych w szkole a także praktyk w lokalnych firmach, jednak nie są one wystarczające, a wg badań i doświadczeń pedagogów wykorzystywana w przyszłej pracy zawodowej wiedza bierze się przede wszystkim z praktyki. Uczniowie oprócz nabycia niezbędnej teorii muszą w związku z tym zdobyć także doświadczenie zawodowe. Rynek pracy w branży hotelarsko-gastronomicznej stawia pracownikom coraz wyższe wymagania i aby im sprostać konieczne jest włączenie do procesu kształcenia zawodowego również staży zagranicznych, które dają wyższą gwarancję zdobycia doświadczenia na wystarczającym poziomie, aby w krótkim czasie po ukończeniu szkoły absolwenci mogli zajmować samodzielne stanowiska w wybranych zawodach. Zatem możliwość odbycia stażu zagranicznego niewątpliwie poprawi pozycję absolwentów SOSW Nr 1 w Kutnie na rynku pracy a także pozwoli skonfrontować się ze standardami obowiązującymi w innych krajach UE. Ta konfrontacja jest tym bardziej uzasadniona w obliczu konieczności dostosowywania się do ciągłych zmian technicznych i technologicznych towarzyszących branży hotelarsko-gastronomicznej.

           

          Głównym celem projektu jest wsparcie 30 uczestników (uczniów SOSW Nr 1 w Kutnie) stojących przed perspektywą wejścia na rynek pracy poprzez stworzenie im możliwości rozwoju zawodowego, zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, podniesienie wiedzy ogólnej, zwiększenie motywacji do działania i wiary we własne siły.

          W osiągnięciu celu głównego ma pomóc realizacja poszczególnych celów szczegółowych, o charakterze ilościowo-jakościowym. Znajdują się wśród nich:

          Cele ilościowe:

          1) 30 uczniów ukończy przeszkolenie pedagogiczne, kulturowe i językowe

          2) 30 uczniów, kształcących się w zawodach Kucharz oraz Pracownik pomocniczy obsługi hotelowe, odbędzie 2-tygodniowe zagraniczne praktyki kończące się uzyskaniem certyfikatu - zaświadczenia odbycia praktyki zawodowej;

          3) 30 uczniów otrzyma Dokument Europass-Mobilność oraz Indywidualny Wykaz Osiągnięć zawierający elementy systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET).

          Cele jakościowo-ilościowe:

          1) Uświadomienie młodzieży potrzeby uczenia się przez całe życie, jako środka do osiągania i utrzymywania najwyższego poziomu w swojej branży.

          2) Poszerzenie kompetencji zawodowych oraz zdobycie nowych doświadczeń w warunkach pracy w międzynarodowym środowisku przez 30 uczniów SOSW Nr 1 w Kutnie.

          3) Stworzenie możliwości przełamania barier kulturowych, a także językowych - rozwinięcie kompetencji językowych 30 uczniów, w tym języka zawodowego.

          4) Wymiana dobrych praktyk, poprzez stworzenie dla 30 uczniów i 6 opiekunów możliwości zapoznania się z pracą na różnych stanowiskach, a także strukturą organizacji zakładów hotelarsko-gastronomicznych, wszelkimi regulacjami i normami prawnymi towarzyszącymi pracy w tej branży (regulaminami, zarządzeniami, instrukcjami i przepisami bhp i p.poż.), systemami poprawiania jakości, zakresem czynności, uprawnieniami i odpowiedzialnością na poszczególnych stanowiskach pracy oraz z zasadami współpracy w zespole.

          5) Ukształtowanie europejskich postaw poprzez rozwinięcie zmysłu przedsiębiorczości oraz poczucia europejskiej wspólnoty kulturowej.

          6) Rozwój współpracy międzynarodowej na poziomie instytucji zaangażowanych w realizację projektu.

          7) Podniesienie atrakcyjności działań w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego oraz podniesienie potencjału organizacyjnego SOSW Nr 1 w Kutnie w ramach budowania jego europejskiego wymiaru.

           

          W ramach projektu realizowanych będzie szereg działań, mających pozwolić na pełne wsparcie uczestników, od spotkań organizacyjno-informacyjnych, przygotowań kulturowych, językowych, pedagogicznych, przez sam wyjazd na staże zagraniczne, aż po późniejszą walidację efektów oraz certyfikację, dzięki czemu zdobyte kompetencje będą mogły być lepiej rozpoznawane nie tylko w Polsce, ale i innych państwach Unii Europejskiej.

           

          Rekrutacja do projektu ruszy z początkiem października 2018!